Ще бъдат ли гласувани предложените промени в Конституцията за свободното носене на кърпите в турските университети
Нахит ДОГУ
Предложените от управляващата Партия на справедливостта и развитието и от Партията на националистическото действие промени в Конституцията на Турция, които осигуряват свободното носене на забрадки в университетите, разбуниха и производителите на перуки.
Двете партии се договориха за промяна на чл.10 (за равенството пред закона) и на чл. 42 (за правото на образование и обучение) от Конституцията. Предвидена е промяна и на допълнителния член 17 от Закона за Висшия учебен съвет (за формата за носене на забрадка в учебните заведения).
Точно този допълнителен член тревожи производители и търговци на перуки. Те се оплакват, че след като отпадне забраната за носене на забрадки в университетите, продажбите им ще намалеят драстично.
Връзката между забрадките и перуките е тази, че студентките носят перуки над забрадките си, за да избегнат санкциите, произтичащи от забраната за носене на такъв тип облекло в турските университети и държавни учреждения.
Предвидените промени в Конституцията на Турция може да премахнат забраната за носене на забрадки, а това означава, че забрадените студентки вече няма да се нуждаят от перуки.
Собственикът на фирма "Айдън Перук" Исмет Айдънер, който от 40 години се занимава с производство на перуки, казва, че досега 50 % от клиентите му са били забрадени студентки, но евтините китайски перуки намалили този процент на 10. Промените в Конституцията напълно ще ни довърши, твърди той.
Собственикът на "Ренесанс Перук" Реджеп Сайдам също се оплаква от евтините китайски перуки, залели истанбулския пазар. Сега и отпадането на забраната за носене на забрадки напълно ще ни разори, споделя Сайдам.
От своя страна фирмите, произвеждащи забрадки, са доволни. Директорът на известната фирма "Текбир Текстил" Мустафа Карадуман е на мнение, че дискусиите около забрадките привличат вниманието на обществото, което е добра реклама за тях.
Само до края на годината фирмата планира да увеличи магазините си от 30 на 40.
Почти всички вчерашни турски вестници изкараха на преден план проблема със забрадките. След 71 години светският характер на държавата отново е на дневен ред в Турция. Той е установен в Конституцията още през 1937 г., пише вестник "Радикал". Дискусиите и днешното гласуване в парламента на първо четене на предлаганите промени силно нагнетяват напрежението сред обществото, посочва всекидневникът.
Вестник "Миллиет" отделя внимание на отговора на лидера на основната опозиционна Народнорепубликанска партия /НРП/ Дениз Байкал. На твърдението на премиера Реджеп Ердоган, че "именно той е гарант за светския характер", Дениз Байкал отговаря язвително "Бих поверил дроб дори и на котка, но на теб не мога да поверя светския характер". В тази връзка той напомня изразено преди това становище от Ердоган, че "ако народът поиска, светският характер може да бъде премахнат".
в-к "Нов живот" , 07.02.2008